המדריך השלם למשלם המיסים

מהי קופת גמל ומה חשוב לדעת לגביה?

הידעתם? תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם. מדובר בנתון משמח מאוד, הרי החיים הם מתנה – אך לרוע המזל, מדובר במתנה יקרה מאוד. על כן, תוחלת החיים הגבוהה של הישראלית מהווה אתגר כלכלי עבור רבים, כי היא טומנת בחובה שנים רבות ללא תעסוקה – שנים בהם מסתמכים על קרן הפנסיה, והחסכונות השונים. רק חשבו על זה, אתם יוצאים לפנסיה באזור גיל 60, אך תוחלת החיים הממוצעת היא מעל ל-80, לגברים ונשים. מדובר ביותר מ-20 שנים ללא עבודה!

כאמור, על מנת להבטיח לתושבים הזדקנות בכבוד, מדינת ישראל עיגנה בחוק את חובת המעסיקים והעובדים להפריש בכל חודש סכום מסוים לקופת הגמל. במאמר זה, נסביר מהי קופת גמל ומה חשוב לדעת לגביר.

 

מהי קופת גמל?

קופת גמל היא מוצר חיסכון – שמה המלא הוא למעשה "קופת גמל לחיסכון". יש כל מיני סוגים של קופות גמל, בעלות מאפיינים שונים – קופת גמל להשקעה, חיסכון לכל ילדה וקרן השתלמות. בקצרה, קופת הגמל מאפשרת לשכירים ועצמאיים לחסוך כסף לגיל הפנסיה. הכל חודש, המעסיק והעובד מפקידים סכום מסוים לקופת הגמל. עצמאיים, להם אין מעסיק, מפקידים את כל הסכום לקופה.

מה שחשוב לדעת על קופות גמל הוא שהכסף לא נח "סתם" בקופה. הכספים הנצברים שם למעשה מנוהלים ומוטבים לאפיקי השקעה שונים, ע"י מנהלי השקעות מקצועיים. רמת הסיכון של ההשקעה משתנה מאדם לאדם – ונקבעת בעיקר לפי גילו וכמות הכסף שיש בו לקופה, והצרכים שלו.

תמונת קופת גמל

מתי ניתן לפדות את כספי קופת הגמל?

החוק בישראל אומר כי את הכספים שהופקדו משנת 2006 והלאה ניתן למשוך רק כאשר המבוטח הגיע לגיל 60. יחד עם זאת, קיימת אופציה להוציא את הכספים מוקדם יותר – אך במקרה הזה, יש לשלם מס של 35% על הסכום שמושכים. לא משתלם!

 

מה קורה במקרה של מות החוסך?

בכל פעם שאדם פותח קופת גמל – כלומר, כשהוא או היא מתחילים לעבוד, קורה בדרך כלל בגיל צעיר – הוא קובע מי הוא יהיה המוטבים של הקופה. כך, שהאדם מת הכספים שהוא צבר בקופה מועברים למוטבים הללו. אגב, זה לא משנה מה כתוב בצוואה של המת – במידה, לדוגמא, שאדם הגדיר את אחיו כמוטב של קופת הגמל שלו, כשהיה בן 20 והתחיל לעבוד בפלאפל השכונתי – לא ניתן להעביר את כספי קופת הגמל שלו לילדיו, על אף שהם יורשיו החוקיים לפי הצוואה.

מעוניינים בחברה אחראית, שתשמור על קופת הגמל שלכם כמו שצריך – ויותר מכך, תעביר אותו לאפיקי ההשקעה המוצלחים והנכונים ביותר? הכירו את מישורים. מישורים היא אחת מחברות הביטוח האמינות והטובות בישראל – ולא בכדי היא נכנסה לרשימה היוקרתית של משרד הכלכלה, שדירגה את החברה בטופ 6% של חברות הביטוח האמינות בישראל. התקשרו אליהם על מנת להתייעץ בכל הקשור לקופת הגמל שלכם – ותתחילו להרוויח ולחסוך!

תמונת המוטב

תוכן עניינים
מאמרים נוספים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
מאמרים נוספים
דִירָה
נדל"ן
כמה עולה דירה בקפריסין?

קפריסין, האי הקסום ביותר בים התיכון, הפך בשנים האחרונות ליעד מבוקש לרכישת דירות בקרב ישראלים. האקלים הנעים, הנופים המרהיבים, והיתרונות הכלכליים מושכים אליו יותר ויותר אנשים שמחפשים להשקיע בנדל"ן מחוץ

השקעה בנדל"ן בארה"ב
נדל"ן
האם השקעה בנדל"ן בארה"ב היא צעד פיננסי חכם?

השקעה בנכסי נדל"ן בשוק האמריקני הינה אפשרות מרתקת למשקיעים בעלי חזון ארוך טווח. מגמות שוק חיוביות וסביבה כלכלית יציבה, יוצרות הזדמנויות פוטנציאליות לעליית ערך השקעות וזרם הכנסה עתידי. במאמר זה

3 סיבות לכך שתהיו מסורבי משכנתא
משכנתאות
3 סיבות לכך שתהיו מסורבי משכנתא

נתונים שהגיעו לידינו לאחרונה הראו שמספר מסורבי המשכנתא עלה באופן ניכר בחודשים האחרונים. עובדה מצערת זו גרמה לנו לכתוב את המדריך הנוכחי, כדי להעלות את הנושא למודעות ולהפחית את הסיכוי