המדריך השלם למשלם המיסים

4 סיבות לסירוב משכנתא מהבנק

תשלומי המשכנתא החודשיים מלווים את שגרת חייהם הכלכלית של רבים מאזרחי ישראל.

אמנם, ישנם אזרחים שכלל לא התחילו לשלם את המשכנתא, עקב סירוב מצד הבנק לספק להם אותה. שואלים את עצמכם מדוע מסרב הבנק לתת הלוואה ולוותר על החזרים חודשיים בתוספת ריבית? כל זאת ועוד בקטע הבא:

 

מהו סירוב משכנתא מהבנק?

כדי להבין מהו סירוב משכנתא מהבנק, יש להכיר תחילה את עולם המשכנתאות.

משכנתא זהו כינוי להלוואה ייעודית עבור רכישת נכסי נדל"ן, אשר מוחזרת מדי חודש על פי מסלול ייחודי הקובע את הריבית המצטרפת להחזרים. את המשכנתא מספקים הבנקים, לאחר שמבקש ההלוואה מציג הון עצמי בשיעור של כ- 25% ממחיר הנכס שבגינו מבוקשת ההלוואה. לאחר מכן, לפני שהבנק מאפשר את מתן ההלוואה, הוא עורך בדיקת כדאיות כדי להימנע ממצב בו מבקש ההלוואה יגיע לחדלות פירעון ולא ישלים את החזרי המשכנתא. מבקשי משכנתא שלא עוברים את בדיקת הכדאיות של הבנק לא יקבלו את ההלוואה.

 

הסיבות לסירוב משכנתא מהבנק

את הסיבות לסירוב המשכנתא מצד הבנק נדרג לפי שכיחות ההופעות שלהן, כאשר את הסיבה הנפוצה ביותר נדרג ראשונה:

  1. משכורת לא מספיקה – הבנק רואה באנשים אשר משתכרים סכום נמוך (יחסית למסלול המשכנתא המבוקש) כאוכלוסייה אשר עלולה להגיע לחדלות פירעון. למעשה, סעיף זה מעוגן בחוק הישראלי שאומר שאדם לא יכול לקחת משכנתא אשר החזריה החודשיים גבוהים ממחצית ממשכורתו. בפועל, הבנק יערים קשיים על מתן משכנתא גם במקרה שהמשכורת מכסה כ- 40% מההחזר החודשי.

נוסף על כך, ייתכן והבנק יסרב להעניק הלוואה גם במקרים בהם מצבו המקצועי של מבקש ההלוואה אינו סדור. לדוגמא כאשר הוא מחליף מקום עבודה בתדירות גבוהה או שהמשכורות שלו משתנות באופן פתאומי.

  1. היסטוריית אשראי שלילית – או במילים אחרות, דירוג BDI נמוך. על מנת להיזהר מהלוואות מסוכנות, הבנק בודק את היסטוריית האשראי של כל מבקש משכנתא על מנת לבדוק האם התנהלותו פזרנית ולא יציבה או שניתן לסמוך עליו.

הפרמטרים עליהם שם הבנק דגש בהיסטוריית האשראי של הנבדק הם פשיטת רגל, תיקי הוצאה לפועל פתוחים, איחורים בהחזרים ובכיסויי חובות, ריבוי הלוואות וכל מה שמעיד על התנהלות פיננסית מסוכנת.

  1. ותק בעבודה וגילו של מבקש ההלוואה – הבנק מוצא סיכון במתן משכנתא לאנשים מבוגרים, עקב החשש שילכו לעולמם לפני שהחזירו את מלוא ההלוואה.

בנוסף, גם אנשים עם ותק נמוך יחסית בעבודתם נתפסים בעיני הבנק כאוכלוסייה בעלת הכנסה לא יציבה, מכיוון שהסבירות שיפסיקו את עבודתם גבוהה.

  1. בעיות בנכס – ייתכן והבנק יסרב לתת את המשכנתא כתוצאה מחשש לעתידו של הנכס בגינו מבוקשת ההלוואה. המקרים הנפוצים הם טעויות כלשהם ברישומים בירוקרטיים, בעיות משפטיות (שעבוד לצד ג' למשל) או ליקויים בביטחון הנכס.

קניית דירה

תוכן עניינים
מאמרים נוספים
סלונים למכירה
המס על ייבוא רהיטים

ישראלים רבים מחליטים התחילו בעשור האחרון לייבא רהיטים ממדינות שונות בעולם על מנת להוזיל את העלויות. תחילה היה נדמה כי מדובר בצעד מבריק אשר יכול

המשך קריאה >>
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
מאמרים נוספים
3 סיבות לכך שתהיו מסורבי משכנתא
משכנתאות
3 סיבות לכך שתהיו מסורבי משכנתא

נתונים שהגיעו לידינו לאחרונה הראו שמספר מסורבי המשכנתא עלה באופן ניכר בחודשים האחרונים. עובדה מצערת זו גרמה לנו לכתוב את המדריך הנוכחי, כדי להעלות את הנושא למודעות ולהפחית את הסיכוי

לייעל את העסק שלך
עסקים
איך לייעל את העסק ב-3 צעדים פשוטים

רוצים לחסוך זמן, כסף ולשפר את תוצאות העסק? בעולם העסקי התחרותי של היום, יעילות היא המפתח להצלחה. ייעול תהליכים, ניהול נכון וחיסכון בזמן יאפשרו לכם להתמקד במה שחשוב באמת –

4 דרכים לעשות השוואה בביטוחי בריאות
ביטוחים
4 דרכים לעשות השוואה בביטוחי בריאות

אם גם אתם מבינים שהגיע הזמן לרכוש ביטוח בריאות פרטי, לפני שאתם עושים את הצעד הזה חשוב לבדוק מה הביטוח שהכי מתאים לכם. כל חברות הביטוח הגדולות בארץ מציעות ביטוח

קבלת רישיון עסק
עסקים
קבלת רישיון עסק ב – 5 צעדים פשוטים

קבלת רישיון עסק, היא צעד מכריע עבור כל בעל עסק. היא מבטיחה, שהעסק עומד בכל הקריטריונים שהוגדרו על ידי הרשויות והגורמים השונים הרלוונטיים לעסק. עם זאת, תהליך קבלת רישיון עסק

החזר מס
מיסים
מה זה החזר מס ומי זכאי?

החזר מס הוא סכום כסף שמוחזר לכם על ידי רשות המיסים, לאחר ששילמתם יותר מס ממה שהייתם צריכים לשלם. מצב זה יכול להתרחש מכמה סיבות. המאמר יסביר מהו החזר מס,